Igiena si dezinfectarea

Igiena si dezinfectarea

Acest curs are drept scop curatenia executata de profesionisti care lucreaza in primul rand in spitale si case de ingrijire medicala si doresc sa obtina nu numai cunostinte de curatare, ci si cunostinte de baza in domeniul igienei si dezinfectiei.

Obiectivele de invatare

Ei sunt capabili sa identifice punctele de risc din institutiile de sanatate. Ei cunosc produsele, metodele si sistemele potrivite pentru a asigura standarde inalte de igiena si stiu cum sa le controleze.

Continut / teme

  • Microorganismele si efectele acestora
  • Elementele de baza ale igienei si dezinfectiei
  • Sensibilizarea la comportamentul igienic
  • Recunoasteti punctele critice de control si initiati
    masurile adecvate
  • Metode de curatare si sisteme cu cerinte sporite
  • Masuri de dezinfectare si executie profesionala
  • Construirea si intretinerea unui sistem de igiena si dezinfectie

Detalii suplimentare

Pentru mai multe informatii puteti completa formularul nostru de contact.